Министърът на енергетиката на ОАЕ Сухаил Ал Мазруей: „Заменяме природния газ със слънчева енергия“

Сигурно няма да ви изненада информацията, че Обединените арабски емирства (ОАЕ) са една от най-богатите страни в света. Славят се като най-атрактивната туристическа дестинация в арабския свят. Богатството на ОАЕ обаче не е от туризъм, то е основно от износа на нефт и природен газ, който формира 33% от брутния вътрешен продукт на страната. ОАЕ е третият най-голям нефтопроизводител в Персийския залив след Саудитска Арабия и Иран (поради военните действия иракското нефтено производство се мени постоянно и не се отчита).

Тези дни Сухаил Ал Мазруей министърът на енергетиката на ОАЕ, обяви, че  предприемат нова енергийна стратегия, с която ще заменят природния газ за енергията от възобновяеми източници. Според първите оценки, замяната на половината използвана сега от емирствата енергия с възобновяема, през идните 30 години ще генерира спестявания, които ще покрият цялата нужна за тази промяна инвестиция, съобщават от МЕГАВСЕЛЕНА.Резултат с изображение за възобновяеми източници ОАЕ

Според Сухаил Ал Мазруей  тези нови енергийни планове на ОАЕ, ще запазят природата и в същото време ще спестят доста пари. Инвестицията за преминаване към енергия от възобновяеми източници ще бъде около 129 млрд. долара за идните 30 години, а това ще спести 192 млрд. долара за същото време, заяви министърът.

Сега ОАЕ зависят почти изцяло от природния газ, чийто добив е субсидиран от държавата. Слънчевата енергия става все по-евтина и през следващите няколко години тя ще се превърне в най-евтиният енергиен източник, особено в климатично подходящи страни, каквато е ОАЕ. Според министъра, това трябва да бъде стратегията на целия Близък изток, който сега е напълно зависим от субсидираните природен газ и нефт.Резултат с изображение за възобновяеми източници ОАЕ

Обединените арабски емирства са арабска държава, разположена в югоизточната част на Арабския полуостров в Югозападна Азия. Тя включва 7 емирства: Абу Даби, Аджман, Дубай, Рас ал-Хайма, Ум ал-Куейн, Фуджейра и Шарджа.

Поставените цели пред ОАЕ са доста амбициозни, но също толкова амбициозни са новите стратегии и на редица други страни по света, които заместват изкопаемите горива с възобновяеми. Великобритания например, трябва да замени добиваната сега от въглища енергия с енергия от ВЕИ до 2025 г.

Саудитска Арабия също ще обяви в близките седмици програма на стойност между 30 и 50 млрд. долара за производство на възобновяема енергия. Страната, най-големият износител на петрол в света, се стреми да диверсифицира икономиката си, обяви саудитското министерство на енергетиката.

Китай успява да намали потреблението на изкопаеми горива и в същото време да повиши потреблението на енергия, разбира се за сметка на зелената енергия. Дори сега Китай вече е световният лидер в производството на слънчева енергия. Именно масовото използване на слънчеви панели в Китай доведе до рязко поевтиняване на оборудването за производство на енергия от слънчевите лъчи. Това ще промени през идните няколко години изцяло енергийните източници използвани по света.

Като цяло големите държави се преориентират към възобновяемите източници, а ние?

Вашият коментар